Australian Government coat of arms

Prime Minister of Australia

The Hon Malcolm Turnbull MP

Your Prime Minister

Malcolm Turnbull's official portrait

Malcolm Turnbull was sworn in as the 29th Prime Minister of Australia on 15 September 2015.

Mr Turnbull was elected to Federal Parliament as the Member for Wentworth in 2004.

Since entering public life, Mr Turnbull has held a number of parliamentary positions including Shadow Treasurer, Parliamentary Secretary to the Prime Minister with responsibility for national water policy and Minister for Environment and Water Resources.

He was Leader of the Opposition from 16 September 2008 to 1 December 2009 and was later Shadow Minister for Communications and Broadband.

Most recently, Mr Turnbull was Minister for Communications from 18 September 2013 to 21 September 2015.

High Resolution Image (885KB)​